Księgowość – prowadzić ją samodzielnie czy skorzystać z usług biura rachunkowego?

Na księgowość składa się szereg skomplikowanych i niezwykle odpowiedzialnych procedur, które należy ponadto wykonywać skrupulatnie, rzetelnie i terminowo. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy lepszym wyborem jest zatrudnienie własnego księgowego, czy też skorzystanie z usług wykwalifikowanego biura rachunkowego. Odpowiedzialność jest duża, bowiem wszelkie błędy w księgach rachunkowych i rozliczeniach podatkowych skutkują poniesieniem dużych konsekwencji. Poniżej przedstawiamy argumenty za i przeciw przemawiające za wyborem obu form księgowości.

Zatrudnienie własnego księgowego z całą pewnością niesie ze sobą szereg korzyści. Znaczna część firm posiadających księgowego na etacie podkreśla, że jedną z najważniejszych zalet tej formy współpracy jest przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Pracodawca ma zatem możliwość szybkiej komunikacji i dostępności wszelkich danych, które są niezbędne do prawidłowych rozliczeń. Dodatkowym atutem tej formy współpracy jest także poczucie tak zwanego właściwego wyboru. Pracodawca sam wybiera danego kandydata na stanowisko księgowego, mając tym samym pewność, że jego finansami będzie zajmowała się odpowiednia osoba. Jakie są natomiast wady posiadania własnej księgowości? Do takich wad zalicza się przede wszystkim ryzyko utraty stabilności. Chodzi tu przede wszystkim o to, że zatrudnienie jednego pracownika na tym stanowisku wiąże się z ryzykiem jego niedyspozycyjności w danym czasie, na przykład ze względu na chorobę, czy urlop. Istnieje też ryzyko, że w przypadku ewentualnego konfliktu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, ten drugi może wyjawić pewne poufne informacje związane z funkcjonowaniem firmy. Niekiedy też zdarza się tak, że ilość pracy w danej firmie wcale nie wymaga zatrudnienia dodatkowej osoby, co wiąże się tak naprawdę ze zbędnym wakatem i idąc dalej – z dodatkowymi kosztami dla pracodawcy (m.in. składki do ZUS i NFZ).

Na chwilę obecną coraz większą popularnością cieszą się usługi firm, oferujących tak zwany outsourcing usług księgowych. Jakie są zatem zalety i wady takiej formy współpracy? Do najważniejszych argumentów przemawiajacych za skorzystaniem z tego rodzaju usług są oczywiście finanse. Okazuje sie zatem, że zatrudnienie księgowego jest rozwiązaniem droższym niż skorzystanie z usług biura rachunkowego. Nie ma konieczności zatrudniania nowego pracownika, wypłacania mu wynagrodzenia i płacenia składek do ZUS i NFZ. Firmy oferujące outsourcing usług księgowych zapewniają profesjonalizm, ponieważ zatrudniają osoby wykawalifikowane i doświadczone. Dodatkowym argumentem jest również fakt, że przejmują one pełną odpowiedzialność za stosowanie wszystkich przepisów rachunkowych oraz podatkowych. Biura rachunkowe mają wykupione ubezpieczenie OC, co jest gwarancją pełnego bezpieczeństwa w razie wystąpienia pewnych nieprzewidzianych sytuacji. Oferują różnego rodzaju programy informatyczne służące skutecznemu zarządzaniu majątkiem, prowadzeniu jego ewidencji i inwentaryzacji. Takim rozwiązaniem jest między innymi STOCK – rozbudowany system umożliwiający efektywne zarządzanie majątkiem. Program ten zapewnia kompleksową i fachową obsługę zleceń serwisowych oraz wypożyczeń. Daje to możliwość regularnego monitorowania przebiegu eksploatacji i zakresu wykorzystania majątku.

Ryzykiem może być natomiast wybór niewłaściwego biura rachunkowego i związanych z tym problemów, takich jak: brak wystarczającego zaangażowania, czy brak dbałości o interesy klienta. Wielu pracodawców ma także wątpliwości co do fachowości i terminowości usług świadczonych przez biura rachunkowe.

Instytut SKWP - rachunkowość i księgowość

Zobacz także

Oprogramowanie Smartreactor

Programy dla samodzielnej księgowej

Księgowość na komputerze

Czym jest oprogramowanie STOCK

Programy dla księgowych - co muzą zawierać

Polecamy :

pozycjonowanie skawina


Olkusz, Trzebinia, Chrzanów - pozycjonowanie stron

Co na stronie?

Na stronie piszemy o oprogramowaniu jakie stworzyliśmy dla naszych klientów wraz ze szczegółami wykonanych zleceń i funkcjonalnością naszych programów. Stworzyliśmy także dział z przeglądem oprogramowania innych firm z krótkim opisem i naszą recenzją tych projektów.

Oprogramowanie

Firm Win for Win to firma, która od 9 lat zajmuje się tworzeniem oprogramowanie dla firm specjalnie dedykowanym biznesom, indywidualnym potrzebom i wymaganiom. Tworzymy oprogramowanie dla począwszy od rozwiązań desktopowych jak oprogramowanie dla firm księgowych i spedycyjnych, po aplikacje webowe dla sklepów internetowych i bibliotek.

Kontakt

Napisz do nas na biuro@win4win.pl lub skontaktuj się z działem handlowym w sprawie uzyskania informacji o ofercie oferta@win4win.pl

Pozycjonowanie Poznań